Taija Viklundista Kankaisten seurakoordinaattori

pe 13. joulukuuta 2019 16.11.00

Kankaisten Golfin uudeksi seurakoordinaattoriksi on valittu 25-vuotias kauppatieteiden opiskelija Taija Viklund. Taija on monelle Kankaisissa pelanneille tuttu, sillä hän on toiminut caddiemasterin tehtävissä vuodesta 2014 ja päättyneen kesän Head Caddiemasterina. Taija saa opinnot valmiiksi kevään aikana, mutta aloittaa työskentelyn seurakoordinaattorina jo helmikuun alussa.

Taija toimii seurakoordinaattorin tehtävän lisäksi myös Head Caddiemasterina ja työtehtäviin kuuluu mm. aktiivinen jäsenhankinta, markkinointi ja viestintä, tapahtumien järjestäminen, asiakaspalvelu sekä Kankaisten Golfin sosiaalisen median tilien ylläpito.

Seuran toiminnanjohtaja Timo Tuomisen mukaan seurakoordinaattorin tehtävistä oli kiinnostunut iso määrä hakijoita, sillä hakemuksia tuli yhteensä 30. Rekrytoinnissa käytettiin apuna ulkopuolista toimijaa, joka valitsi ensimmäisen kierroksen haastatteluihin 8 henkilöä, joista toiselle kierrokselle jatkoon pääsi 4 kandidaattia. Tehtävään hakeneiden joukossa oli monia erittäin päteviä henkilöitä, mutta Taijan vahvuutena voidaan pitää monipuolisuutta. Hän selviää kaikista toimenkuvaan kuuluvista tehtävistä kokonaisuutena parhaiten.

Kankaisten viestintäpoppoo otti uuden seurakoordinaattorin heti haastatteluun:

Legendaarinen ensimmäinen kysymys, miltä nyt tuntuu?

''Helpottuneelta ja hienolta!''

Mikä sai sinut hakemaan tätä tehtävää?

''Golf on lajina vienyt minut mukanaan jo vuosia sitten ja aito intohimo tähän peliin on saanut innostumaan golfalasta vuosien myötä kokonaisvaltaisemmin –ja tämä innostus toivottavasti huokuu myös tekemisestäni. Olen lukenut maisteritutkinnon sivuaineenani nyt urheilumarkkinointia sekä tapahtumajohtamista ja haluan päästä oppimaan aiheesta lisää myös käytännössä.''

''Olen saanut seurata strategiaprosessin viimeisiä vaiheita aika läheltä, osaksi siksi, että aihe liittyy tiiviisti graduuni ja toisaalta, koska sain kunnian muotoilla strategiaesityksen ulkoasun. Uusi strategiamme on hieno askel eteenpäin ja se kiteytti onnistuneesti suunnan mihin olemme menossa. Tässä kohtaa itselleni myös varmistui, että haluan olla mukana prosessissa viemässä Kankaista kohti tätä suuntaa. Asioita on jo tehty hyvin, mutta jatkossa toivottavasti pystytään kehittymään entisestään suunnitelmallisen ja entistä laadukkaamman toiminnan kautta. Meillä on niin hyvä porukka ja ilmapiiri, lähtien jäsenistä ja osakkaista asti, että on hienoa päästä työskentelemään tällaisessa ympäristössä sekä oppimaan vielä lisää.''

Entä miten kädenjälkesi tulee näkymään ensi vuoden toiminnassa?

''Uusia ideoita, parempaa kommunikointia niin sisäisesti seuran ja yhtiön välillä kuin ulkoisesti seuratoiminnan viestinnässä sekä toivottavasti tuomalla lisää uusia iloisia naamoja kentälle! Tavoitteenani on antaa lajille vähintään yhtä paljon kuin se on antanut minulle. Helmikuuta odotellessa!''

Onnittelut Taija Viklundille uudesta työtehtävästä seurassamme!