Uutiset

Kankaisten Golfille mukavaa menestystä miesten Mid Tourilta!

Kauden aikana Mid Tourilla on pelattu 7 osakilpailua mukaan lukien SM lyönti- ja reikäpelit, joissa jäsenemme Petri Ahokas, Sami Lahti, Marko Kallinen, Oskari Mertanen sekä Brett Cook ovat keränneet seuralle rankingpisteitä. Tämän lisäksi naisten kiertueella Mirva Laaksonen on osallistunut neljään osakilpailuun. Erityisesti naispelaajia kaivataan siis lisää!

Näistä kilpailusta nostettakoon esille Marko Kallisen 4. sija Espoon Ringside Golfissa järjestetyissä Mid Tourin reikäpelin SM-kisoissa ja Sami Lahden 4. sija Aulangolla pelatussa Mid Tourin finaalikilpailussa.

Viimeistään nämä kahden huippusuorituksen pisteet nostivat Kankaisten Golfin tämän vuoden seurojen rankingissa sijalle 10.

Kuvassa seuran ykköshepat Sami Lahti ja Marko Kallinen valmistautumassa kilpailuihin

Kauden alussa seuran valmennustoimikunta asetti tavoitteeksi saavuttaa paikka kauden huipentaviin Midien joukkue SM-kisoihin, jotka pelataan meillä kotikentällä Kankaisissa. Kankaisten Mid-pelaajat onnistuivat upeasti tavoitteessa, sillä kilpailuun pääsee mukaan pistejärjestyksessä 12 parasta seuraa. Mid Tourilla pelaa Suomen parhaimmistoon kuuluvia pelaajia, joten saavutusta voi pitää erittäin hyvänä.

Mid joukkue SM-kisat pelataan Kankaisissa reilun viikon päästä viikonloppuna  21.9.-22.9. Ohjelmassa on kaksi pari Best Ball, kaksi pari Foursome sekä neljä normaalia kierrosta. Kilpailussa kaikki lyönnit lasketaan yhteen. Joukkueen koko on 4-6 pelaajaa, joista siis aina neljä kerrallaan on kentällä.

Lauri Leppänen toimii Kankaisten Golfin joukkueen ei-pelaavana kapteenina ja tulee järjestämään kotijoukkueen pelaajille parhaimmat mahdolliset olosuhteet kauden huipennukseen.

Mid Tour on Suomen Golfliiton alainen kilpailukiertue, jonne voivat osallistua suomalaisten golfseurojen yli 30-vuotiaat mies- ja naispelaajat, joiden tasoitus on 7,0 (naiset 15,0) tai parempi.

Miesten Mid Tourin karsinta kaudelle 2020 järjestetään Porvoo Golfissa 28.9.2019, lue lisää. Ilmoittautuminen karsintaan päättyy 25. syyskuuta 2019 klo 18:00.